Ekstremalna Droga Krzyżowa
EDK powstała w 2009 r. ale dopiero w tym roku, po raz pierwszy w Inowrocławiu wyruszają trasy tej drogi krzyżowej. Przejdź 40 km w nocy, samotnie lub w kilka osób w skupieniu i stań się pięknym człowiekiem. Jedna z tras – nazwana „Czuwaj z Wickiem!” została przygotowana przez inowrocławskie środowisko Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Początek 24 marca 2023 r. (piątek Bazylika Mniejsza Imienia NMP w Inowrocławiu (tzw. „Ruina”). g.20:00 Nabożeństwo Pokutne Więcej informacji i zgłoszenia na stronie edk.org.pl. Bezpośredni link do trasy https://www.edk.org.pl/trasa-szczegoly?routeId=8559 oraz https://www.facebook.com/inowroclawbazylika.edk/
Rysunek 1 Stacja VI na skraju lasu balczewskiego nieopodal wsi Pieranie
„Czuwaj z Wickiem!”
Czuwaj to zawołanie znane już w średniowiecznej Polsce. Strażnicy miejskich bram i murów nawoływali się w nocy przeciągłym „Czu-waj!” aby zachować czujność w trakcie służby. Zawołanie zostało przejęte przez polskich harcerzy, zastępując skautowe angielskie zawołanie „Be prepared”. „Czuwaj” to dla każdego harcerza gotowość pełnienia służby „Bogu, Polsce i drugiemu człowiekowi”. Jan Paweł II do harcerek i harcerzy, na Jasnej Górze w 1983 r. powiedział:
Co to znaczy „Czuwam”?
To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie. (…)
Czuwam – to znaczy dalej: dostrzegam drugiego. Nie zamykam się w sobie, w ciasnym podwórku własnych interesów czy nawet własnych osądów. Czuwam – to znaczy: miłość bliźniego, to znaczy: podstawowa międzyludzka solidarność. (…)
Czuwam – to znaczy także czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje.
„Wicek” to pseudonim bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego – patrona Polskich Harcerzy. To harcerz, kapłan i męczennik. W marcu 1927 r. wstąpił do Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego w Chełmży.
Rysunek 2 Książeczka służbowa druha Wincentego Frelichowskiego (źródło: frelichowski.pl)
W swoim pamiętniku zanotował:
Ja sam wierzę mocno, że państwo, którego wszyscy obywatele byliby harcerzami, byłoby najpotężniejszym ze wszystkich. Harcerstwo bowiem, a polskie szczególnie, ma takie środki, pomoce, że kto przejdzie przez jego szkołę, to jest typem człowieka, jakiego nam teraz potrzeba. A już najdziwniejszą, ale najlepszą jest idea harcerstwa: wychowanie młodzieży przez młodzież. I ja sam, jak długo będę mógł, co daj Boże, aby zawsze było, będę harcerzem i nigdy dla niego pracować i go popierać nie przestanę. Czuwaj!
Zmarł na tyfus, pełniąc posługę jako kapłan 23 lutego 1945 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau.
Harcerski krzyż w bazylice
Inowrocławscy harcerze już od kilku lat szczególnie związani są z Bazyliką Mniejszą Imienia NMP. To właśnie tam na ścianie najpierw został zawieszony krzyż harcerski, a rok później, w 2020 roku wprowadzone zostały relikwie błogosławionego Wicka. Obudowa relikwiarza – krzyża, w którym znajduje się fragment kości palca Patrona Harcerzy Polskich składa się z kopii pośmiertnej gipsowej maski i zawiera garść ziemi, którą harcerze ZHR przywieźli z terenu obozu koncentracyjnego w Dachau.